Špaldová, celozrnná, semolina.. jaké jsou rozdíly ?

Semolina je typ mouky, získaná z takzvané tvrdozrnné pšenice neboli Triticum durum. Tvrdozrnná pšenice se vyznačuje vyšším podílem bílkoviny – lepku.

Semolinová mouka má vyšší nutriční hodnotu, nejen pro zvýšený obsah bílkovin, ale vyšší obsah minerálních látek. Co je ale zásadní, má nižší glykemický index, než klasická pšeničná mouka a obsažený škrob se tráví pomaleji. Při pomalém trávení nedochází k tak rychlému nárůstu hladiny krevního cukru, což je zásadním faktorem nejen pro udržení tělesné hmotnosti, ale i pro zajištění vyrovnané výkonnosti organismu.

Semolinová mouka je ideální pro výrobu těstovin – nemá tendenci se rozvářet, proto se kvalitní těstoviny nikdy nelepí.

Celozrnná mouka obsahuje i vnější části zrna, která jsou bohatá na minerální látky, vitamíny a vlákninu. Výrobky z celozrnné mouky jsou výživově hodnotnější. Celozrnná mouka má také nižší glykemický index.

 Pšenice špalda je prastará obilovina, která nebyla šlechtěna, tudíž si zachovala mnoho důležitých a cenných látek.

Vyznačuje se jemnou oříškovou příchutí, slouží jako zdravější alternativa ke klasické pšeničné mouce s vyšším podílem minerálních látek a bílkovin.

Žitná mouka vzniká rozemletím žitného zrna. Nemusí být nutně celozrnná, aby si v sobě uchovala důležité živiny.

Žito je blízce příbuzné pšenici, ovšem je tmavší a má tenčí zrno. Ze všech obilnin obsahuje žito nejvyšší podíl aminokyseliny lysinu. Je také zdrojem komplexu vitaminu B, vitaminu E, železa a několika druhů minerálů. Žitná mouka má vzhledem k trávicímu traktu výhodnější složení, zejména má vyšší obsah vlákniny i její skladba je pro člověka příznivější.
A věděli jste, že existuje i mouka banánová a nebo třeba kaštanová nebo žaludová?