+420 603 430 084 info@vitalitygarden.cz

Bylinky v naší kuchyni

aneb babičky věděly...
22
Dub

Moudrost kořenářek v dnešním přemedikamentizovaném světě

Bolí mě hlava vezmu si Ibáč, na bolest v krku zase horký nápoj s nějakou chemií, vyrazí se mi pupínek a běžím pro zaručeně nejvhodnější super drahý krém do lékárny, protože obsahuje kyselinu tu a tu a taky neutralizované cosi… Asi to všichni dobře známe.

A co se podívat do přírody, kolem sebe na rostlinky, které jsou běžně dostupné, v lese, na louce či zahrádce, nebo si je prostě můžeme pěstovat na balkoně?

Dnes si představíme pár z nich, které jistojistě znáte a dokonce jsou povětšinou i chutné v čaji, na vaření nebo dochucování pokrmů.

MEDUŇKA – uklidňující a očistná

Meduňka

 

Účinné látky obsahují listy a nať meduňky. Meduňka obsahuje zejména silice (např. citral, citronelal, citronelol, geraniol, linalol), třísloviny, kyselinu hydroxytriterpenovou (např. kyselina ursolová) a v menším množství také kyselinu kávovou, enzymy, hořčiny, slizovité látky, flavonoidy a minerální látky.

Meduňka lékařská podporuje normální funkci dýchacího systému, je správnou činnost oběhové soustavy. Má také pozitivní vliv na trávení a funguje jako přírodní antioxidant. Přináší duševní rovnováhu, kvalitnější spánek a hormonální rovnováhu.

 

ŠALVĚJ – při bolestech v krku i proti nepohodě

Šalvěj

 

V listech šalvěje lékařské se nachází látky salvin a cirismaritin. Jde o látky, které působí antibakteriálně, bakterie úspěšně ničí. Mimo to obsahují listy také kyselinu rozmarýnovou. Ta je zase známá svými protizánětlivými účinky. V poslední řadě také obsahuje silice, které snižují pocení. Mimi to obsahuje vitamíny B, thujon, kafr nebo borneol.

Díky svým antibakteriálním schopnostem je šalvěj vhodná při rýmě, horečce, angíně a dalších bakteriálních a virových onemocněních. K léčbě chřipky nejlépe vyhoví šalvějový čaj. Pomůže jak při samotné chřipce, tak při preventivních opatřeních.

Pokud máte problémy s nadměrným pocením, po šalvěji lékařské určitě sáhněte. Jak již bylo zmíněno, silice pomáhají omezovat vylučování potu. Dochází k tomu díky faktu, že silice ovlivňují centrum regulace tepla v mozku – hypothalamus.

Máte-li problém se záněty, pití šalvějového čaje vám bezpochyby prospěje. Pomáhá také všem, kteří mají problémy s vylučováním moči. Stejně tak pomáhá při žaludečních potížích a při otravě jídlem.

Pití šalvějového čaje pomáhá zlepšovat naši psychickou kondici, zklidňuje lidský organismus a dostává jej do pohody.

DOBROMYSL – pro kvalitní spánek i na trávení

Dobromysl

 

Léčivé látky obsahuje nať dobromysly. Mezi účinné látky patří především silice (thymol a karvakol), hořčiny, třísloviny, tanin, gumopryskyřice, těkavý olej, antioxidanty a další látky. Nať dobromysly se používá také jako koření (pod názvem oregano).

Dobromysl obecná působí jako přírodní antioxidant, podporuje normální funkce střevního traktu a žaludku, přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému, reguluje krevní tlak, podporuje normální funkce horních cest dýchacích, posiluje imunitu, příznivé působí na kvalitní spánek.

YZOP –  na trávení i harmonizaci těla

V lidovém léčitelství se cení pro své účinky na trávení (koliky, plynatost), horní cesty dýchací a pro celkovou harmonizaci organizmu.

 

Yzop lékařský je bylinka , jež se od starověku používá jako léčivá rostlina a koření, od 10. století se též pěstuje. Obsahuje silice, třísloviny, glykosidy a hořčiny. Má diuretické účinky, mírní trávící obtíže, je vysoce účinný proti zánětům a proti nadýmání. Užívá se jako kloktadlo při suchém kašli, zahlenění a zánětech dýchacích cest; v dýchacích cestách působí dezinfekčně až antibioticky. Podobný účinek se projevuje i při léčbě močových cest.

 

TYMIÁN –  na trávení a proti kašli

Tymián

 

Tymián obecný, též známý jako mateřídouška dymián působí proti průjmům, nadýmání, při zánětech zažívacího traktu. Mírní i kašel, obecně působí protizánětlivě. Tymián je jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických drog, účinná proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Díky svým účinkům lze tymián využít při léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech. Je vynikajícím dezinfekčním prostředkem pro plíce. Dá se použít v inhalacích, jako ústní voda či kloktadlo. Pomáhá také při infekcích močových cest a močového měchýře, účinkuje také jako diuretikum. Stimuluje produkci bílých krvinek čímž zvyšuje odolnost organizmu. Stimuluje krevní oběh. Čerstvou nať lze použít na poštípání hmyzem.

LEVANDULE –  to je to pravé na nervy a bolavou hlavu

Levandule je tradiční prostředek na vylepšení nálady, na pomoc pocuchaným nervům, pomáhá i při nachlazení.

Levandule

 

Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina. Drogou je květ, který obsahuje třísloviny a silice s několika terpeny, působící fytoncidně, tedy obsahuje látky, které účinně působí proti bakteriím a mnohým houbám.

Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích. Mírně snižuje krevní tlak.

ŘEPÍK – očistný a protizánětlivý

Tradiční prostředek na čištění ran, pleti, protizánětlivý – jako sirup vysloveně pomáhá na pleťové problémy u pubertální mládeže

 

Moderní herbalisté řepík předepisují na poruchy ledvin, jater, močového měchýře, a syndrom podrážděných střev. Je mírné svíravý. Pomáhá při žlučníkových obtížích, má protizánětlivé a vysušující účinky.