Moudrost kořenářek v dnešním přemedikamentizovaném světě

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkubylinky

Bolí mě hlava vezmu si Ibáč, na bolest v krku zase horký nápoj s nějakou chemií, vyrazí se mi pupínek a běžím pro zaručeně nejvhodnější super drahý krém do lékárny, protože obsahuje kyselinu tu a tu a taky neutralizované cosi… Asi to všichni dobře známe.

A co se podívat do přírody, kolem sebe na rostlinky, které jsou běžně dostupné, v lese, na louce či zahrádce, nebo si je prostě můžeme pěstovat na balkoně?

Dnes si představíme pár z nich, které jistojistě znáte a dokonce jsou povětšinou i chutné v čaji, na vaření nebo dochucování pokrmů.

MEDUŇKA – uklidňující a očistná

Meduňka

 

Účinné látky obsahují listy a nať meduňky. Meduňka obsahuje zejména silice (např. citral, citronelal, citronelol, geraniol, linalol), třísloviny, kyselinu hydroxytriterpenovou (např. kyselina ursolová) a v menším množství také kyselinu kávovou, enzymy, hořčiny, slizovité látky, flavonoidy a minerální látky.

Meduňka lékařská podporuje normální funkci dýchacího systému, je správnou činnost oběhové soustavy. Má také pozitivní vliv na trávení a funguje jako přírodní antioxidant. Přináší duševní rovnováhu, kvalitnější spánek a hormonální rovnováhu.

 

ŠALVĚJ – při bolestech v krku i proti nepohodě

Šalvěj

 

V listech šalvěje lékařské se nachází látky salvin a cirismaritin. Jde o látky, které působí antibakteriálně, bakterie úspěšně ničí. Mimo to obsahují listy také kyselinu rozmarýnovou. Ta je zase známá svými protizánětlivými účinky. V poslední řadě také obsahuje silice, které snižují pocení. Mimi to obsahuje vitamíny B, thujon, kafr nebo borneol.

Díky svým antibakteriálním schopnostem je šalvěj vhodná při rýmě, horečce, angíně a dalších bakteriálních a virových onemocněních. K léčbě chřipky nejlépe vyhoví šalvějový čaj. Pomůže jak při samotné chřipce, tak při preventivních opatřeních.

Pokud máte problémy s nadměrným pocením, po šalvěji lékařské určitě sáhněte. Jak již bylo zmíněno, silice pomáhají omezovat vylučování potu. Dochází k tomu díky faktu, že silice ovlivňují centrum regulace tepla v mozku – hypothalamus.

Máte-li problém se záněty, pití šalvějového čaje vám bezpochyby prospěje. Pomáhá také všem, kteří mají problémy s vylučováním moči. Stejně tak pomáhá při žaludečních potížích a při otravě jídlem.

Pití šalvějového čaje pomáhá zlepšovat naši psychickou kondici, zklidňuje lidský organismus a dostává jej do pohody.

DOBROMYSL – pro kvalitní spánek i na trávení

Dobromysl

 

Léčivé látky obsahuje nať dobromysly. Mezi účinné látky patří především silice (thymol a karvakol), hořčiny, třísloviny, tanin, gumopryskyřice, těkavý olej, antioxidanty a další látky. Nať dobromysly se používá také jako koření (pod názvem oregano).

Dobromysl obecná působí jako přírodní antioxidant, podporuje normální funkce střevního traktu a žaludku, přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému, reguluje krevní tlak, podporuje normální funkce horních cest dýchacích, posiluje imunitu, příznivé působí na kvalitní spánek.

YZOP –  na trávení i harmonizaci těla

V lidovém léčitelství se cení pro své účinky na trávení (koliky, plynatost), horní cesty dýchací a pro celkovou harmonizaci organizmu.

 

Yzop lékařský je bylinka , jež se od starověku používá jako léčivá rostlina a koření, od 10. století se též pěstuje. Obsahuje silice, třísloviny, glykosidy a hořčiny. Má diuretické účinky, mírní trávící obtíže, je vysoce účinný proti zánětům a proti nadýmání. Užívá se jako kloktadlo při suchém kašli, zahlenění a zánětech dýchacích cest; v dýchacích cestách působí dezinfekčně až antibioticky. Podobný účinek se projevuje i při léčbě močových cest.

 

TYMIÁN –  na trávení a proti kašli

Tymián

 

Tymián obecný, též známý jako mateřídouška dymián působí proti průjmům, nadýmání, při zánětech zažívacího traktu. Mírní i kašel, obecně působí protizánětlivě. Tymián je jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických drog, účinná proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Díky svým účinkům lze tymián využít při léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech. Je vynikajícím dezinfekčním prostředkem pro plíce. Dá se použít v inhalacích, jako ústní voda či kloktadlo. Pomáhá také při infekcích močových cest a močového měchýře, účinkuje také jako diuretikum. Stimuluje produkci bílých krvinek čímž zvyšuje odolnost organizmu. Stimuluje krevní oběh. Čerstvou nať lze použít na poštípání hmyzem.

LEVANDULE –  to je to pravé na nervy a bolavou hlavu

Levandule je tradiční prostředek na vylepšení nálady, na pomoc pocuchaným nervům, pomáhá i při nachlazení.

Levandule

 

Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina. Drogou je květ, který obsahuje třísloviny a silice s několika terpeny, působící fytoncidně, tedy obsahuje látky, které účinně působí proti bakteriím a mnohým houbám.

Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích. Mírně snižuje krevní tlak.

ŘEPÍK – očistný a protizánětlivý

Tradiční prostředek na čištění ran, pleti, protizánětlivý – jako sirup vysloveně pomáhá na pleťové problémy u pubertální mládeže

 

Moderní herbalisté řepík předepisují na poruchy ledvin, jater, močového měchýře, a syndrom podrážděných střev. Je mírné svíravý. Pomáhá při žlučníkových obtížích, má protizánětlivé a vysušující účinky.

 

 

 

Irena

Oceňuji jednoduchá jídla, kdy přesně vím co jím. Když je cítit chuť jednotlivých ingrediencí, kterých je pár. Při vaření mám ráda nesložitou přípravu ze surovin, které jsou zdravé, avšak dostupné. Chutný vzhled na talíři je podmínkou.